Arquitectura a les Aules

Arquitectura a les Aules

Imatge: 
Imatge: © COAC
El Col·legi d'Arquitectes vol apropar l’arquitectura a l’educació, i encara més des de l'aprovació de la Llei de l’Arquitectura, on es defineix l’arquitectura com activitat d’interès general al servei de la societat. ArquiEscola és el programa educatiu adreçat a centres educatius de primària i secundària amb què el COAC posa a disposició dels docents un seguit de recursos perquè es pugui treballar l'arquitectura de manera transversal. És una eina flexible i adaptable que estructura la mirada dels infants i joves cap a l'entorn habitat.

El programa, que compta amb el suport del Consorci d'Educació de Barcelona i el Departament d'Educació de la Generalitat de Catalunya, es basa en tres eixos: cos, hàbitat i territori. Aquests es treballen transversalment amb conceptes com la perspectiva de gènere, la diversitat funcional i cultural, la sostenibilitat i les identitats.

Durant la Setmana d'Arquitectura està previst portar l'arquitectura a més de cinquanta centres educatius amb tallers i xerrades conduïts per arquitectes dins l’horari lectiu. Els alumnes podran observar, pensar i fer seguint el fil de l'arquitectura del nostre entorn més immediat.

L'arquitectura arribarà a 4.000 joves de la mà de més de 80 arquitectes. L’objectiu és aportar als infants una nova mirada sobre els espais que ens acompanyen, ens emocionen, fomenten relacions, generen dinàmiques d’inclusió i són una expressió de la civilització i la cultura del nostre temps.

Escoles i arquitectes participants:

Districte de Ciutat Vella 
Baixeras, Escola. Manrique, María 
Miquel Tarradell, Institut. Diez Barreñada, Rafael 
Pau Claris, Institut. Rodeghiero, Benedetta i Buffa, Chiara 
 
Districte de l'Eixample
Granés Batxillerat. Jané Campos, Dani. Amb Batlle i Roig Arquitectes, Estudio Carme Pinós, Josep Llinàs i Xavier Monteys
Immaculada Concepció, Escola. Albert, Juan; Burgada Rodríguez, Sergi 
Saint Nicholas School, Institució Educativa. Sanz Ortín, Juan Antonio 
Poeta Maragall, Institut. Col·lectiu Punt 6 Cooperativa d'arquitectes, sociòlogues i urbanistes; Martín Vidal, Paloma 
Sagrat Cor-Diputació, Escola. Vilà Terricabras, Anna

Districte de Gràcia
Josep Maria Jujol, Escola. Amorós Boqué, Angela; Castrillo Ruiz, Oihane; Pinearq (Ana Maria Álvarez)
Montseny, Escola. Codina, Anna 
Reina Violant, Escola. Pagès Aregall, Eva; Domènech, Marta 
Secretari Coloma, Institut. Bueno Rosas, Maria Inmaculada; Herrera Diez, Laura 
Vila de Gràcia, Institut. Domingo Florensa, Inma; Barberan, Pau; Casany Estrada, Marc; Loaiza, Maria Antonieta

Districte d'Horta-Guinardó
Font d'en Fargas, Escola. Serrano, Mariano 
Heura, Escola. Domínguez Martínez, Oriol; 
Parc del Guinardó, Escola. Redondo Hernando, Elena 
Pit-Roig, Escola. El Mamoun, Manal; Gendrau Julià, Jordi; Carnevale, Elisabetta 
Francisco de Goya, Institut. Esquinas, Jesús; arqbag, cooperativa d'arquitectura
Narcís Monturiol, Institut. Sánchez-Villanueva Beuter, Manuel 
Anna Gironella de Mundet, Institut. Florit, Cristina 
Príncep de Girona, Institut. BIOHABITA!; López Grado, Sergi  

Districte de les Corts
Abat Oliba Loreto, Escola. Vilà Renaud, Mònica 
Lavínia, Escola. de Ceda Mejia, Myriam Josefina 
Pare Manyanet, Escola. Grup Mesures lo Medieval  (Taberna Torres, Judit)

Districte de Nou Barris
Deià, Escola d'Art i Superior. Lupiáñez, Andrés 
Àgora, Escola. Castro, Carlos Eduardo 
Antaviana, Escola-Institut. Gisbert Pruñonosa, David; Zaballa, Marc i Canel, Maria 
Santiago Rusiñol, Escola. Truco Calbet, Rosa Maria; Ruíz Fonta, Anna
Splai, Escola. Garcia Manuel, Núria 
Tibidabo, Escola. Julià, Miquel Àngel 
Valldemossa, Institut. Morell i Mestre, Antoni; di Modica, Massimo 

Districte de Sant Andreu
Júlia Minguell, Institut. Soler Montagut, Josep Lluís
L'Alzina, Institut. Asenjo Romero, Mònica; Vila Fontcuberta, Jaume 
La Salle Congrés, Escola. Jané Campos, Dani 

Districte de Sant Martí 
Antoni Brusi, Escola. Franco Malaver, María José; Olmo Ruiperez, Daniel; Bongard, Nicole 
Bogatell, Escola. Carnevale, Elisabetta 
Fluvià, Escola. Milà Embid, Maria dels Angels; Zsófia Boglárka, Bodon 
Miralletes, Escola. Voltes Cooperativa d’Arquitectura (Marta Arnal) 
Quatre Cantons, Institut. Fonseca, Carme 
Moisès Broggi, Institut. Alvarez Montesinos, Silvia; 
La Farigola del Clot, Escola. Morales Rodriguez, Domingo; Martín Padilla, Amado 
La Mar Bella, Escola. Pesl Pokrzyva, Federico 

Districte de Sants - Montjuïc
Barrufet, Escola. Cambon, Evangelina 
Cal Maiol, Escola. Figuerola Tomás, Caterina; Mata Pérez, Ainhoa; Panadès Llorens, Roger; de Melo, Marco; Barberà, Albert 
Gayarre, Escola. Fericgla, Ricard; Capellades Olivella, Laia; Molinari, Giulia; Mallén Vivó, Anna 
 
Districte de Sarrià Sant Gervasi
Canigó, Escola. Gómez Val, Ricardo 
Montserrat, Escola. Colomer, Miquel; Ugalde Blázquez, Iñigo
Dolors Monserdà-Santapau, Escola. Carrasco Bultó, Joan Marc i Oroval, Laia
Pia Balmes, Escola. Vázquez, Georgina i González, Enric 
Sant Gregori, Escola. Domingo Florensa, Inma 
Tàber, Escola. Sisternas i Tusell, Maria 
Liceu francès, Escola. Costa, Ruth 
 
La Trama, Escola (Sabadell). Camps, Cesc 

Notícies relacionades:

- Apunta’t a l'Arquitectura a les Aules! (+)
- Jornada oberta de preparació de la Setmana d'Arquitectura 2019 (+)
- Presentem el programa educatiu ArquiEscola (+)
- El nou programa educatiu del COAC, comissariat per El Globus Vermell (+)
 
Sessions de treball a l'Escola Sert:


- Accessibilitat (visualitza)
- Construcció, material, obra i sostenibilitat (visualitza)
- Espais, patis, entorn i patrimoni (visualitza)
Versió per a imprimirPDF version