12a edició dels Premis AJAC

L'Agrupació de Joves Arquitectes de Catalunya presenta els guanyadors de la 12a edició dels Premis AJAC

Imatge: 
© Col·legi d'Arquitectes de Catalunya (COAC)

El passat 15 d’octubre es va fer públic el resultat de la 12a edició dels Premis AJAC, convocats per l’Agrupació de Joves Arquitectes de Catalunya. “AJAC A LA FRESCA” dona nom al vídeo-acte d’entrega dels premis, emès a través del canal de Youtube de l’Agrupació

El comunicador Òscar Dalmau va ser l’encarregat de conduir el vídeo-acte i posar veu a l’anunciament dels projectes premiats. Al vídeo també s’inclouen actuacions musicals i col·laboracions culturals que creen arquitectes des d'altres disciplines, recollint l'esperit multidisciplinar de la professió.

Novetats 
Com a novetat en les bases, enguany s’ha demanat una declaració jurada com a justificant de la qualitat dels drets i condicions laborals de les persones implicades en cada projecte presentat. L’AJAC entén la qualitat laboral de la professió com a ingredient indispensable en la qualitat de la pròpia arquitectura.

Una altra novetat d’aquesta edició i en col·laboració amb l’Agrupació Arquitectura i Sostenibilitat (AUS), és la incorporació del Premi AUS destinat als projectes presentats en l’àmbit Projecte Final de Carrera o Màster habilitant. Entre tots ells, s’atorguen dos premis de valor econòmic per a material acadèmic.

Exposició
Amb la falla dels guardons, s’inaugura l’exposició dels Premis a l’Escola d’Arquitectura de La Salle (URL). L’exposició ha estat dissenyada i produïda per les guanyadores del concurs convocat en paral·lel als mateixos premis, i itinerarà per les diferents seus del COAC i altres punts del territori català. 

GUARDONATS
Enguany s’han presentat a la convocatòria 200 propostes, repartides en 11 categories diferents. Amb un total de 25 projectes guardonats, l’acta final dels Premis AJAC XII és la següent:

ÀMBIT A. OBRA NOVA / REHABILITACIÓ
Jurat: Carme Pinós, Joan Roig i Judith Leclerc

A.1 Obra executada:
– PLEC. Victor Bergnes de las Casas, de l’estudi Bergnes de las Casas.
– CASA TER. Benjamin Iborra, Jordi Espinet, Marcos Parera i Carlos Dimas, de l’estudi MESURA.
Accèssit:
– RECUPERACIÓ DE LA TORRE DE MEROLA. Carles Enrich, Anna de Castro i Adriana Campmany, de l’estudi Carles Enrich Studio.

A.2_ Obra no executada:
Accèssits:
– 2080. Ricard Grau, Oriol Antolín, Alfons Tornero i Pau Munar, dels estudis La Boqueria i Munarq.
– VOLTES. Anna Marina Marco.

ÀMBIT B. URBANISME / PAISATGE
Jurat: Lola Domènech, Enric Batlle, Mar Santamaria & Pablo Martínez

B.1 Obra executada:
– TIERRA DE CAMPOS. Iñigo Ocamica i Iñigo Tudanca, de l’estudi Ocamica Tudanca arquitectos.
– CAÑO DE HIERRO. Josep Oriol Ferrer, Maria Megías, Ventura Godoy i Marc Sánchez

B.2_ Obra no executada:
– MASOVERI@. Anna Gutiérrez, Francesca Palandri i Sandra Bravo.
– REC COMTAL. Carles Enrich, Anna de Castro i César Jiménez, de l’estudi Carles Enrich Studio.

ÀMBIT C. PROCESSOS PARTICIPATIUS
Jurat: Santiago Cirugeda & Alice Attout, El Globus Vermell i Sostre Cívic

– LA MODEL S 'OBRE A LA CIUTAT. Dafne Saldaña, Helena Cardona, Júlia Goula, Carles Baiges i Ana Clemente, de l’estudi EQUAL SAREE & la Cooperativa LACOL.
– FEM PARC!. Konstantina Chrysostomou, Alba Domínguez, Marc Deu i Arnau Boix, de la Cooperativa *estel.
– (RE)PENSEM EL PATI DEL CES PLA MARCELL. Adrià Bardagí, Marc Sureda, Joan Casas, Marcel Aloy, Roger Escorihuela i Raquel Estany, del col·lectiu Arquitectura de Contacte.

ÀMBIT D. REFORMA INTERIOR / RETAIL
Jurat: Agnès Blanch, Marcos Catalán i Stefano Colli

– PRATT’S FLAT. Adrian Jurado, Magdalena Barceló, Jaime Fernández i Albert Guerra, de l’estudi P-M-A-A.
– ATLANTIS. Arantxa Manrique, de l’estudi Arantxa Manrique Arquitectes.

ÀMBIT E. DISSENY DE PRODUCTE
Jurat: Ricard Vila, Javier Peña, Rocío Pina & Carmelo Rodríguez

– LANDSCAPE-ECH. Adrian Jurado, Magdalena Barceló, Jaime Fernández i Albert Guerra, de l’estudi P-M-A-A.
– LUXET. Aureli Mora i Omar Ornaque, de l’estudi AMOO.

ÀMBIT F. ARQUITECTURA EFÍMERA
Jurat: Ricard Vila, Javier Peña, Rocío Pina & Carmelo Rodríguez

– DISSENY EXPOSITIU UNVEILED AFFINITIES. Pau Bajet, Maria Giramé  i Pablo Garrido.
– SOSTRES I PLATAFORMES. Carmen Torres i Pau Sarquella, de l’estudi Sarquella-Torres.

ÀMBIT G. PROJECTES FINALS DE CARRERA O PROJECTES FINALS DE MÀSTER HABILITANT EN ARQUITECTURA
Jurat: Sophia Gruzdys , Roger Subirà, Jordi Capdevila & Alba Pijuan

– LA BATALLA CONTEMPORÀNIA DEL SEGRE. Aida Adcock.
– YAKHIT, INTERVENCIÓ PER A REFUGIATS AL MORROT. Eugeni Bru.

ÀMBIT G (AUS). PROJECTES FINALS DE CARRERA O PROJECTES FINALS DE MÀSTER HABILITANT EN ARQUITECTURA
Jurat: Greta Tresserra & Toni Escudé, Gerardo Wadel i la mateixa Agrupació AUS

– LA BATALLA CONTEMPORÀNIA DEL SEGRE. Aida Adcock.
– AGUA Y TIEMPO. Belén Ramos i Pablo Hita.

ÀMBIT H. DIFUSIÓ I DIVULGACIÓ DE L’ARQUITECTURA
Jurat: Núria Moliner, Irma Arribas i Carlos Quintáns

– COMISSARIAT UNVEILED AFFINITIES. Pau Bajet, Maria Giramé i Pablo Garrido.

ÀMBIT I. INVESTIGACIÓ I/O TEORIA DE L’ARQUITECTURA
Jurat: Carolina Beatriz García, Edouard Cabay i Miquel Mariné

– ARQUITECTURA DEL TURISMO INFORMAL. Xavier Martín.
– SIZA EN BERLIN. Marta Domenech i David Lopez.

19/10/2020
Tornar